15
Jaume Campderròs Jordà
19
Josep Lluís Cortés Montesinos
26
Jordi Castilló Carretero
39
Lluís-Xavier Toldrà Bastida
42
Rafael González de Lucas
43
Santiago Guallar Rivero
48
Albert Martínez Vilalta
54
Francesc Moncasí Salvia
63
Antonio Rodríguez Sinovas
64
Artur Morales Mombiela
66
Manuel Enrique Carballal Del Valle
76
Francisco Sànchez Pérez
92
Núria Formatger Masferrer
93
Camilo Albert Fernández
101
Raül Miralta Gamisans
102
Ignacio López González
104
Vicente Francisco Tamarit
107
Jose Manuel Martinez Maldonado
111
Pau Garcia Campderròs
114
Daniel Jiménez Pulido
122
Jaume Duaigües Novell
124
Voluntaris Eb Montseny Ico
126
Toni Fernández Sánchez
130
Cisco Guasch Gonzàlez
134
Pere Baucells Colomer
149
Victor Iglesias Bernat
156
Marta Queralt Lopez Salvans
162
Alfried Sánchez Krellenberg
164
Sergi Sales I Asensio
166
Albert Mazarico Altisent
170
Domènec Anguera Vidal
172
Alfons Delgado-Garcia
177
Miquel Àngel Pérez-de-Gregorio Capella
187
Antoni Ferro de La Fuente
209
Àlex Fonollosa Caballer
211
Daniel A. Gonzalez Martin
214
Sebastian Fanlo Bellosta
222
Miquel Àngel Garcia ReÀdigos
227
Miguel Angel Benedicto Calpe
229
Helena Navalpotro Buscail
245
Annabel Valledor Fernandez
252
Ce Terrassa Grup Ornitologia
258
Diego Salido Martinez
265
Josep Bernatallada Serrat
276
Joan Carles Bellido Campano
277
Elena Farré A. (leni)
278
Jordi Vázquez Recasens
284
Galdric Plana Masoliver
285
Albert Pardo Balteiro
292
Bernat Garcia Espluga
293
Marta i Dani López Bernat
304
Jordi Solduga Nogueró
307
Miriam Ferreiro Alarcón
309
Daniel Sánchez Delgado
312
Estació Ornitològica Aiguamolls de L'empordà
314
Jose Angel Lahoz Garcia
316
Joan Bofarull i Madirolas
319
Alons Navarro Alvarez
333
Josep Franch Masferrer
335
Rosa M. Alonso Garcia
340
Manel Dinarès Cistaré
341
Andrés García Ródenas
348
María José Larios Nevado
357
Vicent Esteller Turlo
361
Duna Castilló Verdeny
365
Manuel CaamaÑo Torres
372
Xavier Gomez Fabregas
377
Miquel Vall-Llosera Camps
385
Jordi Baucells Colomer
390
Estel Castilló Verdeny
391
Xavier Idígora i Planas
393
Josep Bernatallada Serrat
395
Josep Maria Solé Molins
407
Albert Compaña Sabrià
408
Carles Martorell Gendra
410
Francesc Sardà Palomera
411
Martí Serrano González
419
Teia Ferrarons Aguiló
426
Joan Ramon Santasusana Gallardo
430
Jose Manuel Perez Redondo
434
Paco Martínez Benítez
438
Josep M. Palau Garrabou
448
Claudi Baiges Casanova
450
Xavier Rodríguez Cervelló
463
Matxalen Pauly Salinas
470
Pedro Martín Alcántara
477
Jazel Ouled-cheikh Bonan
487
Ramon Barbarà i Folch
499
María Basagaña Fernández
505
Joaquim Canal de Vilar
517
Ramon Berenguer Fornós Pérez
520
Susana Alcolea Cuerda
538
M Victoria Garcia Bernabe
540
Miquel Casadevall Franquesa
548
J. C. Fernández-ordóñez
563
Diana Navarro Requena
571
Bermejo Casals Cristina Bermejo Casals
572
Guillem Brufau Massot
582
Juanma Fernandez Capilla
597
Cristòfol Jordà Sanuy
614
Glòria de La Paz Puig
618
Ivan Bustamante i Galera
620
Albert Santamaria Peña
627
Francina Sintas i Nicolau
639
Jacques Laesser (à Double)
656
Montse Rollán Espunyes
662
Ivan Bustamante i Galera
681
Miquel Angel Paya Rodriguez
684
Benet Dalmases Brugueras
688
Pere Vila I Perdiguero
689
Carles Carboneras Malet
696
Noëlle et Guy Chamarat Labidoire
698
Julia Piccardo Valdemarin
699
Alex Estelle Pelegrin
702
Cristina Pérez Butrón
703
Enric Marrodán Torrents
705
Ignasi Martínez Alonso
715
Estació Biològica Pallars Jussà
724
Amanda Isela Miranda Rosales
726
Jesús Garriga Garriga
727
Elisenda Peris Morente
743
Francisco José Sánchez Labraca
745
Antoni Carulla Guarner
749
Blanca Martí de Ahumada
751
Climent Nadeu Camprubí
759
Teresa M. Agulles Teixidó
762
Carla Matarín i Rodríguez
767
Jordi Torallas i Boucharlat
768
Associació Pela-Roques
769
Dani Hinojosa Barrios
782
Jordi Viver i Fabregó
783
Eduard Sagrera Llibre
790
Albert Albert Campsolinas Juanola
795
Antonio De La Cruz Lozano
799
Susana Esteller Morell
801
Gisela Garcia Esteban
810
Fernando Hernández Verdejo
811
Isaac Compañó i Judit Garganté (jou)
813
Daniel Paredes Martínez
814
Susanna Sementé Rodríguez
824
Cesc Capdevila I Torrell
839
Carlos García Quiñones
869
Tanit Rossinyol Arderiu
873
Joan Calderón Llobera
883
Jesus de Vigo Vazquez
884
Cristina Casanova Aguilar
886
Maria González Martínez
887
Sílvia Melgarejo Pérez
891
Iñaki Arizaleta Mugerza
892
Reserva Natural de Sebes i Meandre de Flix
894
Joan Ignasi Julià Elias
895
Juan Carlos Fajardo Juan
908
Antonio Burguillos Huertas
911
Patricia Soler Vilaplana
914
Antoni Sànchez Cuxart
945
Emili Bassols i Isamat
946
Pere Alzina i Bilbeny
963
Josep Gonzalez Alonso
966
Cécilia Fridlender Jalla
969
Mireia Cerrada Dacasa
973
Jaume Ventura Nualart
977
Meritxell Sainz Parcerisa
978
Jordi Miralles Torres
979
Haritz Plazaola Sasieta
983
Centre Mediambiental L'arrel
986
Naturalistes En Acció
987
Jose Carlos Rubia Raya
1000
Alberto Ginés Jaquet
1006
Jordi Cerdeira I Ribot
1008
Montse Sarret Vilaseca
1009
Marta Martínez Vives
1010
Xavier Peypoch I Pérez
1016
Marina Pladevall Llumà
1031
Otger Fortià Bonvehí
1035
Bernat Ferran Giralt
1036
Rafael Soriano Morales
1040
Xenia Menal Ponsirenas
1044
Judit Mateos Herrero
1045
Toni Sanllehí Bitrià
1046
Ferran Gonzàlez-Prat
1047
Albert Fernandez Guix
1054
Jose Luis Mártil Torres
1062
Isabel Casas Navarrete
1074
Irene Figueroa Aguilar
1078
Neus Diumenge Belenguer
1087
Brotons Ximenis Lluc
1092
Carolina Campillo Campbell
1112
Mariano Cebolla Borrell
1114
Ana Maria Molina Castellano
1115
Damian Galindo Lorente
1116
Jordi Reguant Miranda
1117
David Izquierdo Acebes
1124
Xavier Llauradó Vilà
1135
Antoni Lombarte i Carrera
1136
Alexis Camacho Casas
1137
Divina Carandell Tanyà
1144
Deborah Fandos Fernández
1155
Alejandro Morales Duque
1161
Clàudia Batlle Martín
1162
Jorge de Pedro Fernández
1171
Júlia Cerveró Albert
1173
Francesc Chornet Celma
1177
Anna Papió Montserrat
1180
Juan Luis Muñoz Perez
1184
Daniel Blanes Dalmau
1191
Miguel Lopez Uriarte
1216
Guillem Carvajal Mata
1220
Koldo Alonso i Solsona
1226
Xènia Rodríguez Miret
1228
Adrià López-Baucells
1229
Judit (jou) Garganté Serra
1239
Jordi Artigas Marroquin
1240
Josep Maria Font Oncins
1244
Pere Josep Jiménez Mur
1247
Víctor Reverté Querol
1249
Daniel Tarés Lagunas
1253
Marta Gutiérrez Pons
1258
Ar1220 (c.a.r. Berguedà)
1262
Ramon Baucells Colomer
1267
Guillem Panisello Melo
1277
Helena Ortega i Colet
1278
Jaume Fabregó Claparols
1279
Xavier Higueruelo Codina
1280
G N O ( Grup Naturalistes Osona )
1291
Sònia Catot Gonzalez
1293
Jordi Sargatal Vicens
1295
Pep Caballeria Suriñach
1296
Daniel Altair Saureu Velasco
1298
Gerard Antolín Navarro
1302
Jordi Clavell Corbera
1304
Carles Maestro Ramon
1305
Cristian Jensen Marcet
1307
Marcos González Sanz
1308
Rafael Carbonell Font
1309
Bruna Dinarès Rovira
1312
Jordi Casanovas Puigjané
1313
Hugo Rodríguez Rivero
1314
Josep Maria Valero Pérez
1315
Martin Grienenberger
1316
Ariadna i Bernat Anton Font
1318
Lluis Mateos Rusillo
1325
Juan José Suárez-Fernández
1327
Mónica Albert Fernández
1334
Albert Bach Xavi Torrents
1351
Francina Sintas Nicolau
1360
Sílvia March Pascual
1365
Jordi Alberola Domingo
1367
Naturalistes Del Mogent
1371
Associació Naturalista Cornellà
1373
Laura León Hernández
1387
Miguel Garcia Milara
1391
Elisabet Jané Camacho
1397
Montserrat Bermejo González
1399
Agents Rurals El Pallars Jussà
1402
Antoni Hernández Travé
1410
Martin Dominguez Sanchez
1411
Ferran Miralles Sabadell
1418
Ce Terrassa Grup Ornitologia
1420
Andreu Escolà Llevat
1427
Guillem Gilabert Oriol
1434
Daniel Florido Alcudia
1435
Pere-Xavier Albornà Rovira
1443
Georges Olioso (old)
1449
Miguel Ángel Gallego
1456
Martínez de León Gerard
1457
Javier Rodríguez Pérez
1468
Gerard Ramionet Genohe
1473
Martín Chivite Ruano
1481
Quique Sanchez Herranz
1490
Marc Castro i Ripoll
1505
Jordi Rodriguez Consuegra
1512
Asier Sarasua Aranberri
1521
Pol Farràs Santasusana
1522
Oriol Martínez Cordón
1524
Roser Loire i FernÀndez
1527
Quico Iglesias Buscà
1545
Juan Gonzalez Valdivieso
1548
Castillo Izquierdo Castillo Izquierdo
1562
Christian Boutrouille
1564
Rosario Ferraces Cea
1570
Manuel González Sentís
1576
Eikel Delgado Garcia
1578
Moisès Sánchez-Fortún
18
Lluís-Xavier Toldrà Bastida
23
Manuel Enrique Carballal Del Valle
39
Toni Fernández Sánchez
42
Ignacio López González
63
Rafael González de Lucas
70
Antonio Rodríguez Sinovas
82
Francesc Moncasí Salvia
84
Jaume Campderròs Jordà
90
Artur Morales Mombiela
91
Santiago Guallar Rivero
94
Miquel Vall-Llosera Camps
98
Xavier Idígora i Planas
103
Carles Martorell Gendra
110
Victor Iglesias Bernat
120
Vicente Francisco Tamarit
124
Camilo Albert Fernández
133
Joan Carles Bellido Campano
136
Xavier Higueruelo Codina
146
Manuel CaamaÑo Torres
147
Sergi Sales I Asensio
151
Irene Figueroa Aguilar
157
Antoni Lombarte i Carrera
164
Daniel Jiménez Pulido
167
Juan Gonzalez Valdivieso
169
Helena Navalpotro Buscail
171
Albert Martínez Vilalta
172
Àlex Fonollosa Caballer
180
Marta Queralt Lopez Salvans
181
Cisco Guasch Gonzàlez
183
Josep Lluís Cortés Montesinos
185
Pere Alzina i Bilbeny
186
Alfried Sánchez Krellenberg
191
G N O ( Grup Naturalistes Osona )
194
Miquel Àngel Garcia ReÀdigos
195
Vicent Esteller Turlo
207
Bernat Garcia Espluga
208
Joan Bofarull i Madirolas
212
Javier Romera Cabrera
214
Jordi Castilló Carretero
217
Antoni Ferro de La Fuente
220
Jaume Duaigües Novell
224
Alfons Delgado-Garcia
230
Miguel Angel Benedicto Calpe
232
Rosa M. Alonso Garcia
234
Sebastian Fanlo Bellosta
245
Julio Ruiz Ballesteros
247
Miquel Àngel Pérez-de-Gregorio Capella
252
Jordi Miralles Torres
253
Raül Miralta Gamisans
257
Ce Terrassa Grup Ornitologia
265
Albert Mazarico Altisent
268
Domènec Anguera Vidal
270
Daniel A. Gonzalez Martin
274
Ramon Claramunt i Sanchez
275
Diego Salido Martinez
282
Francisco Sànchez Pérez
290
Josep Ignasi Tejedor Boned
295
Jordi Baucells Colomer
299
Andrés García Ródenas
300
Glòria de La Paz Puig
303
Marta i Dani López Bernat
310
Dani Hinojosa Barrios
316
Annabel Valledor Fernandez
318
Estació Ornitològica Aiguamolls de L'empordà
320
Serra Sisquella Maria
336
Jazel Ouled-cheikh Bonan
337
Jose Manuel Martinez Maldonado
357
Montserrat Perez Mora
359
Elena Farré A. (leni)
366
Albert Pardo Balteiro
368
Jacques Laesser (à Double)
370
Sebastien D'innocenzo
371
Paco Martínez Benítez
378
Cécilia Fridlender Jalla
379
Albert Compaña Sabrià
381
Teresa M. Agulles Teixidó
383
Jordi Sargatal Vicens
399
Jose Angel Lahoz Garcia
429
Matxalen Pauly Salinas
433
Martí Serrano González
437
Jordi Vázquez Recasens
438
Castillo Izquierdo Castillo Izquierdo
439
Jordi Torallas i Boucharlat
441
Carlos Martinez Valls
444
Jose Antonio Garcia Moreno
447
Miquel Angel Paya Rodriguez
451
Enric Sanllehi Bitria
456
Aniol Poblet Carreras
457
Voluntaris Eb Montseny Ico
463
Associació Pela-Roques
465
Irène et Pierre Lastère
474
Núria Formatger Masferrer
478
Artur Degollada i Soler
493
Nestor Carmona Bastidas
501
Jordi Solduga Nogueró
505
Lydie et Pascal Dubois
510
Pau Calero i Figueras
515
Ramon Barbarà i Folch
521
Francesc Sardà Palomera
523
Juanma Fernandez Capilla
534
Miquel Casadevall Franquesa
538
María José Larios Nevado
547
María Basagaña Fernández
563
Agents Rurals El Pallars Jussà
575
Francisco José Sánchez Labraca
582
Medi Ambient Ajelprat
588
Claudi Baiges Casanova
590
Eduard Sagrera Llibre
596
Josep Franch Masferrer
598
Pere-Xavier Albornà Rovira
601
Galdric Plana Masoliver
608
Xavier Peypoch I Pérez
626
Marcel Naspleda Bolea
627
Ramon Baucells Colomer
653
Duna Castilló Verdeny
658
Pere Vila I Perdiguero
661
Cristina Pérez Butrón
666
Jose Manuel Perez Redondo
670
Pau Oliveres Peñarroya
671
J. C. Fernández-ordóñez
678
Alejandro Morales Duque
695
Blanca Martí de Ahumada
698
Joan Ramon Santasusana Gallardo
699
Cristòfol Jordà Sanuy
725
Estel Castilló Verdeny
726
Benet Dalmases Brugueras
728
Jesús Garriga Garriga
729
Oriol Martínez Cordón
731
Enric Marrodán Torrents
742
Jordi Clavell Corbera
743
Antoni Carulla Guarner
744
Josep M. Palau Garrabou
745
Reserva Natural de Sebes i Meandre de Flix
751
Parc Natural Alt Pirineu
757
Neus Diumenge Belenguer
768
Jose Luis Romero Romero
782
Manel Dinarès Cistaré
786
Carles Carboneras Malet
806
Matteo Saino Calabretta
808
Diana Navarro Requena
811
Francesc Chornet Celma
812
Jordi Romaguera Güell
813
Alejandro García Salmerón
842
Jordi Alberola Domingo
845
Cesc Capdevila I Torrell
847
Bermejo Casals Cristina Bermejo Casals
860
Fernando Hernández Verdejo
869
Divina Carandell Tanyà
875
Ramon Berenguer Fornós Pérez
881
Tanit Rossinyol Arderiu
895
Monique & Rémi Taïb-Fonters
904
Sylvain Pouteil-Noble
907
Jordi Casanovas Puigjané
911
Francesc Xavier Macià Valverde
916
Aleix Millet Sargatal
917
Mónnatura Delta de L'ebre
918
Eduardo Ramirez Bercero
934
Jean-Louis Carlo (à Fusionner)
935
Josep Bernatallada Serrat
942
Jean-Christophe Gigault
947
Lucie Brugat-Du Hommet
957
Xavier Rodríguez Cervelló
959
Josep Maria Solé Molins
964
Joaquim Canal de Vilar
969
Jose Carlos Rubia Raya
974
Guillem Brufau Massot
986
Isabel Casas Navarrete
998
Miriam Ferreiro Alarcón
1000
Catherine & François Hubert-Gremillard
1001
Angel Pérez Pallarés
1009
Noëlle et Guy Chamarat Labidoire
1012
Teia Ferrarons Aguiló
1014
Jean-François Carrias
1021
Koldo Alonso i Solsona
1030
Josep Bernatallada Serrat
1034
Bastien Tomas Audrey Iglesis
1040
Ar1220 (c.a.r. Berguedà)
1041
Sergio Martínez Ruiz
1042
Pep Caballeria Suriñach
1047
Pierre-Louis Kieffer
1052
Eikel Delgado Garcia
1056
Bernat Ferran Giralt
1060
Juan Gonzalez Valdivieso
1067
Iñaki Arizaleta Mugerza
1068
Stéphanie Wojciechowski
1079
Guillem Gilabert Oriol
1098
Martin Grienenberger
1108
Irene Regidor Gallen
1115
Ignasi Martínez Alonso
1120
Alex Estelle Pelegrin
1127
Jorge de Pedro Fernández
1135
Ramon Portero Garcés
1140
Juan Carlos Fajardo Juan
1149
Klaus Dieter Meissner
1160
Pere Echevarria Farell
1165
Albert Fernandez Guix
1181
Gabriel Mochales Riaño
1182
Sònia Catot Gonzalez
1188
Victor Lopez Torrent
1199
Carlos García Quiñones
1203
Judit Mateos Herrero
1212
Centre Mediambiental L'arrel
1214
Enric Farré Serrando
1220
Martí Picón Aymerich
1223
Jordi Viver i Fabregó
1226
Albert Santamaria Peña
1228
Moisès Sánchez-Fortún
1230
Montse Sarret Vilaseca
1233
Francina Sintas i Nicolau
1241
Laura Solé Bujalance
1246
Maria González Martínez
1248
Albert Albert Campsolinas Juanola
1249
Xavier Llauradó Vilà
1250
Rafael Soriano Morales
1251
Clara Racionero Cots
1254
Xavier Gomez Fabregas
1257
Mariano Cebolla Borrell
1260
José Vicente Trujillo Jiménez
1269
Montse Rollán Espunyes
1270
Alons Navarro Alvarez
1272
Cristina Casanova Aguilar
1284
Amanda Isela Miranda Rosales
1286
Ramon Raventos i Blanc
1305
Otger Fortià Bonvehí
1308
Estació Biològica Pallars Jussà
1313
Florian Escot (lpo Occitanie)
1320
Jose Maria Sebastian
1321
Julia Piccardo Valdemarin
1330
Susana Esteller Morell
1339
Toni Herrero de La Torre
1341
Daniel Sánchez Delgado
1342
Meritxell Sainz Parcerisa
1346
Elisenda Peris Morente
1356
Gemma Soriano Aicart
1363
Daniel Paredes Martínez
1366
Miquel Boix I Moradell
1367
Lluis Mateos Rusillo
1384
Guillem Mayor Samarra
1387
Antonio Burguillos Huertas
1390
Jordi Cerdeira I Ribot
1393
Jordi Grajera Alcázar
1394
Jean-Esteban Liberek
1396
Parus Grup de Natura Del Vallès
1397
Pere Miquel Parés Casanova
1405
Jean Yves Bartrolich
1406
Baix Llobregat Agents Rurals
1412
Quico Iglesias Buscà
1419
Mónica Albert Fernández
1428
Jean-Christophe Kovacs
1435
Antoni Sànchez Cuxart
1438
Gloria Rodriguez Pernias
1442
Josep Gonzalez Alonso
1444
Grep Grup de Recerca Pirinenca
1448
Pedro Martín Alcántara
1455
Antonio De La Cruz Lozano
1458
Damian Galindo Lorente
1459
Guillermo Salas Mansilla
1463
Emili Bassols i Isamat
1473
Franck Bollet-Dugoul
1474
Georges Olioso (old)
1481
Julià Rosell Ardèvol
1484
Jose Luis Mártil Torres
1488
Josep Mª Coll Benages
1489
Alexis Camacho Casas
1492
Ivan Bustamante i Galera
1494
Roc de Conilhac Migration
1507
Deborah Fandos Fernández
1523
Winfried + Christine Simon
1529
Xavier Miranda Casals
1531
Josep Maria Font Oncins
1532
Albert Gispert Guinjoan
1540
Susana Alcolea Cuerda
1541
Mercè Vendrell Manent
1542
Montserrat González Recasens
1549
Haritz Plazaola Sasieta
1550
David Carrillo López
1553
Jordi Rodríguez Úbeda
1555
Pere Josep Jiménez Mur
1565
Elisabet Jané Camacho
1572
Alfons Hernandez Cid
1576
Carlos Capitán Romero
1585
Antonio Garcia Carballo
1590
Hugo Rodríguez Rivero
1596
Blanca Martí de Ahumada
1597
Núria Català i Vilanova
1599
Antoni Garcia Llorca
1613
Climent Nadeu Camprubí
1617
Cristian Jensen Marcet
1622
Marc Fàbregas Vila-Puig
1629
Gerard Carrion I Salip
1638
Lluís Bertrans Tubau
1639
Santi Martínez Alonso
1646
Aleix Millet Sargatal
1648
Ivan Bustamante i Galera
1649
Jordi Salvador Nicolau
1650
Evi & Markus Gierisch
1655
Anna Papió Montserrat
1657
Carolina Campillo Campbell
1672
Lourdes Torres Montoliu
1689
Antoni Hernández Travé
1705
Jose Ignacio Ocariz Saenz de Viteri
1706
Carles Maestro Ramon
1708
Jordi Girona Martínez
1713
Jean-Claude Lablanquie
1729
Andreu Escolà Llevat
1733
Emili Casals Parladé
1736
Sílvia Melgarejo Pérez
1737
Rafael Carbonell Font
1751
Xavier Bataller Ferrer
1753
Josep M. Torras Payerol
1758
Rietvell Voluntarios
1760
Oliver Vegas Martinez
1769
Júlia Cerveró Albert
1772
Quique Sanchez Herranz
1777
Laia Martínez Bardeny
1778
David Jiménez Guillemat
1780
Jaume Ventura Nualart
1783
Agents Rurals Alt Empordà
1784
Gisela Garcia Esteban
1798
Daniel Altair Saureu Velasco
1801
Aneliya Trendafilova
1839
Gisela Boba Cartanyà
1848
Josep Antoni Melero Sánchez
1851
Mireia Cerrada Dacasa
1853
Susanna Sementé Rodríguez
1855
Martin Dominguez Sanchez
1860
Daniel Fernandez Guiberteau
1870
Pol Farràs Santasusana
1872
Josep Maria Valero Pérez
1874
Carles Gonzàlez i Peix
1878
Helena Ortega i Colet
1883
Jose Carlos Castro Valdivia
1884
David Izquierdo Acebes
1885
Camp D'aprenentatge de Les Valls D'Àneu
1889
Clàudia Batlle Martín
1892
Ignasi Badia Capdevila
1894
Rafael Manrique Sales
1901
F. Xavier Santaeufemia
1903
Joan Calderón Llobera
1905
Jordi Castellet Figueras
1913
Francesc Despuig Carreras
1914
Brotons Ximenis Lluc
1915
Gerard Antolín Navarro
1920
Guillem Rius Taberner
1928
Pepe Sanchez Tarrago
1931
Nuria Viadel Gimenez
1932
Martínez de León Gerard
1934
M Victoria Garcia Bernabe
1935
Ivan Corbacho De La Herran
1940
Jordi Serrano Alcaraz
1953
Bérenger Remy (cogard)
1958
Bruna Dinarès Rovira
1961
Marta Martínez Vives
1962
Xènia Rodríguez Miret
1964
Celler Herència Altés
1970
Laura León Hernández
1980
J Gabriel Gallart Cajo
1985
Vivien Chartendrault
1990
Agentsrurals Terresdelebre
1994
Marcos González Sanz
2002
Jordi Vazquez De Luca
2011
Jaume Torres i Torné
2018
Xenia Menal Ponsirenas
2026
David Bigas (parc Natural Delta Ebre)
2033
Maite Martínez Eixarch
2043
Joan Ignasi Julià Elias
2056
Ferran Miralles Sabadell
2069
Juan Antonio Novales Estallo
2071
Roser Garcia Peñalvert
2076
Daniel Blanes Dalmau
2078
Alex Estelle Pelegrin
2083
Vincent Milaret (pro)
2085
Agents Rurals Pallars Jussà
2089
Sergi Travessa Danés
2091
Jordi Rodriguez Consuegra
2100
Maria Esperanza Medina
2103
Guillem Carvajal Mata
2109
Isaac Compañó i Judit Garganté (jou)
2112
Sònia Abilleira Castells
2130
Miguel Ángel Gallego
2132
Sebastian Ludwig Jun.
2134
Jesus de Vigo Vazquez
2137
Alberto Ginés Jaquet
2139
Alicia Jarma Buscail
2151
Ce Terrassa Grup Ornitologia
2156
Pierre Boissier Lpo Aura
2171
Christian Brassington
2174
Daniel Florido Alcudia
2176
Isabel Fidel Colomer
2182
Jean-Nicolas Pradervand
2189
Xavier Caminada Ferragut
2193
Antoni López-Arenas i Cama
2194
Patricia Soler Vilaplana
2202
Parc Natural Cap de Creus
2216
Martín Chivite Ruano
2219
Christian Boutrouille
2226
Jaume Fabregó Claparols
2228
Roger Teixidor i Gispert-Sauch
2229
Pablo Agustin Garcia
2233
Carla Matarín i Rodríguez
2236
Constantí Stefanescu
2250
Centre D'estudis Segarrencs (ceseg)
2262
Matthias Schoebinger
2268
Moisès Villanueva I Coello
2274
Roser Loire i FernÀndez
2285
Miguel Garcia Milara
2287
Isabel Martinez-Arrabal
2288
Jordi Martí Badiella
2291
Miguel Lopez Uriarte
2296
Naturalistes En Acció
2305
Associació Naturalista Cornellà
2306
Francisco Canturiense Rico
2309
Joan Ramon Molero Yll
2317
Enric Baldomà Mitjans
2318
Àngel Torrent I Iglesias
2319
Javier Rodríguez Pérez
2321
Salvi Tortolà Merlos
2329
Naturalistes Del Mogent
2335
Jordi Piñeiro Lorenzo
2337
José Antonio Latorre
2339
Col·legi Pare Enric D'ossó
2347
Jordi Artigas Marroquin
2353
Marcos Antonio Barba
2355
Marina Pladevall Llumà
2364
Josep Maria Rodríguez García
2365
Ana Mª Hernando Badia
2373
Montse Benach i Miralles
2396
Pasturant Per Catalunya
2399
Jonathan Kemp_orange
2402
Christian Brassington
2404
Eduard Sendra Ferrer
2418
Albert Bach Xavi Torrents
2421
Guillem Panisello Melo
2422
Adrià López-Baucells
2430
Guillaume Van Schoorisse
2438
Gerard Ramionet Genohe
2439
Ondine Filippi-Codaccioni
2441
Gonzalo Milà Valcárcel
2452
Benito Jose Castellano Sanchez
2453
Oriol Estévez Planas
2456
Jordi Reguant Miranda
2457
Andrés Valverde Valera
2476
Gemma Medina Estella
2478
Agents Rurals Alt Penedès
2483
Alex Ruiz Castellano
2491
Mar Chamorro Bernabeu
2493
Xavier Figueredo Valls
2511
Miquel Hidalgo Roura
2514
Juan José Suárez-Fernández
2517
Roger Garrido Vilallave
2525
Ingrid Bertomeu Cabrera
2527
Lluís Franco I Moncayo
2534
Juan Luis Muñoz Perez
2537
Ana Maria Molina Castellano
2540
Ariadna i Bernat Anton Font
2552
Jordi Palacios Navarro
2558
Anne Laure Dussuchal
2571
Guillem Torner Gascon
2580
Marc Herreros Casals
2587
Daniel Tarés Lagunas
2597
Pierre-Alexandre Gagnaire
2599
Gerard Riera Dominguez
2605
Jose Santaella Alegre
2609
Marta Queralt Marta Queralt Lopez Salvans
2611
Josep Biayna Rodríguez
2612
Eduard Marsinyach Vilaseca
2617
Martine et François Poumarat
2622
Pilar Casanovas Francés
2635
Marta Gutiérrez Pons
2636
Heribert Rocadembosch
2639
Jean-Baptiste Cadino
2644
Louis Dutrieux (perso)
2647
Rosa Mari Gabarró Junyent
2651
Marc Castro i Ripoll
2660
Francisco Elías Jáñez Rodríguez
2665
Desideri Vives Gimenez
2667
G A C O- Grup Anellament Calldetenes-Osona
2669
Enrique Contreras Nicolás
2678
Rosa Maria Ribera Oliva
2682
Cristina Maurí Torrens
2684
José Manuel de Los Reyes
2693
Eduard Garcia-Ribera
2702
Víctor Reverté Querol
2715
Sílvia Guitart Rigall
2721
Gregori Muñoz-Ramos Trayter
2742
Nani Armengou I Roig
2760
Maria Gorina Vanrell
2765
Francesc Moradell I Rabert
2767
Eloi Cruset Tonietti
2768
Duna Lladonosa Rodie
2785
Vicente J. Ontiveros
2799
Judit (jou) Garganté Serra
2807
Carlos Martinez Rodriguez
2809
Meritxell Dalmau Miarnau
2811
Ferran Campderròs Ramírez
2815
Neil David Harris (gor)
2816
Joaquim Farguell Pérez
2819
Sílvia March Pascual
2824
Ana Maria Meseguer Martinez
2829
Francina Sintas Nicolau
2834
Francesc Carnicer Escriche
2843
Jordi Castilló Admetlla
2847
Parc Montnegre i Corredor
2850
Iris Rodríguez Facerias
2855
Ferran Vilarrasa Pujol
2858
Enric Carrera Gallissà
2862
Alba Guiral I Herrera
2880
Víctor Lóriz Peralta
2894
Georgina Sevilla Altés
2895
Christoph Braunberger
2897
Jean-Francois Garrigue
2898
Ricardo Rodriguez Zarzuelo
2918
Antoni Canals Gelada
2919
de Cervelló Institut
2929
Clàudia Navarro Argence
2932
Felix Philippe Selwa
2936
Raquel Larios Martín
2939
Asier Sarasua Aranberri
2972
Fabien Hublé / Lpo38
2975
Susanna Ribera Planas
2978
Assumpta Suñer Zurdo
2983
Misael Arrizabalaga Blanch
2984
Rosa Maria Roma Prat
3002
Ariadna Salvador Szmidt
3006
Jordi Droguet Bernis
3015
Jordi Gonzalez Porta
3018
Irene Villacorta Sampedro
3028
Abel Burguillos Huertas
3029
Jesús Miguel Martinez
3032
Antoni Lauradó Garcia
3036
Patrick Schildknecht
3059
Xavier Puig Montserrat
3060
Gerard Martin Carradquero
3069
Teresa Carreté Castellví
3076
Victor M. González Martín
3083
Juan Antonio Moreno Romero
3091
Llogari Droguet Roqueta
3093
Josep-Maria Forcadell-Roig
3096
Montserrat Bermejo González
3105
Andrés Daniel Jiménez
3121
Benoît Moinet/marie Bidart/ Matteo/loup/rose Sylv Moinet (graines Des Champs)
3125
Xavier Benito Granell
3130
Pierre-André Crochet
3134
Emilio Valbuena-Ureña
3136
Marc Llorens Farreny
3138
Laurent Sicsic (lpo Gard)
3139
Josep Amorós Batalla
3152
Joan Carles Ferriz Vila
3155
Jordi Solà de La Torre
3159
Erik Corella Iglesias
3160
Luard Silvestre i Castelló
3163
Enric Planas I Figueras
3166
Sergio Romero De Tejada
3178
Marie-Françoise Canevet
3181
Ricardo de Arostegui Bardagi
3187
Sergi Fernández Soto
3188
Josep Solé Canyelles
3211
Carlos Manzanera Perez de Tudela
3233
Emmanuelle Guiraud-Barthez
3240
Maxandre Legros-Debomy
3244
Israel Barceló Chamorro
3248
Salvador Rabassa Puig
3262
Jordi Vilarrasa Penas
3269
Martí Torrremadé Ayats
3274
Carlos Palacín Lizarbe
3276
Jordi Miralles Ferrer
3283
Joan Maspons Ventura
3286
James Manresa i Paddon
3290
Rosario Ferraces Cea
3292
Ajuntament de Mollet Del Vallès Maria Busquets Feu
3294
Cristina Pérez Rosique
3295
Oriol Casellas Roses
3302
Christophe Coïc Cistude Nature
3321
Guillem Hontangas Monar
3324
Manuel González Sentís
3359
Ferran Martínez Reina
3362
Pedro Emilio Romero Martínez
3395
Alberto Roche Garcia
3397
Sònia Anguita Romagós
3407
Mª Del Mar Frías Alonso
3415
Carles Serrano Blanco
3426
Grup Estimant La Natura
3441
Daniel Fontbernat Riba
3443
Fernández-Ordóñez Juan Carlos
3444
Ignasi Sanchez Serradell
3445
Alícia Herrera Puente
3450
Josep Lluís Cortal Escarrà
3453
Jordi Galiano Landeira
3465
Lluís Algueró Ortega
3466
Francesc Xavier Sanz Carreras
3467
Josep Maria Gil Albero
3472
Jordi Elias Camprubí
3480
Agents Rurals Lleida
3491
Gisela Acosta Maindo
3492
Francesc Muñoz Muñoz
3499
Luis Aleixos Alapont
3500
Antoni Ricart Pascual
3504
Yago Brugnoli Segura
3525
Susana Campoy Galera
3527
Isabel Martínez Pasalodos
3533
Guillem Cabero Riera
3534
Sergio Zamora Martinez
3535
Roger Mercader Preseguer
3539
F. Xavier Gomis Rüth
3542
Fernando Arenas Ribas
3547
Pilar Gutiérrez Vilalta
3562
Octavi Viader Romagosa
3563
Elisabet Arenas Rodríguez
3566
Pol Bellatriu Torres
3567
Jose Luis SaldaÑa Pujol
3571
Kilien de Chateauvieux
3592
Agents Rurals La Noguera
3618
Isabelle Cattin Gasser
3619
Dolors Martí Velasco
3633
Joniker Ugarte Zuazo
3634
Climent Solà Gallardo
3662
Jordina Baucells Romeu
3679
Roger Martí Olivares
3682
Àngels Garcia Bonmatí
3690
Maria Del Mar Llopiz Alvarez
3699
Sergi Jimenez Sierra
3701
Antoni GastÓn Obiols
3708
Edu Cáceres Terrados
3713
Joan Alcalde Pallares
3721
Victoire Aziosmanoff
3725
Rn Catalanes Pimenta
3741
Antonio Jiménez Rodríguez
3742
David Marín Martínez
3744
Eugènia Almacellas i Canals
3747
Marti Sendra Auberni
3750
Chloé Le Gall-Ladeveze
3752
Ghislaine Escoubeyrou
3754
Eduard Martinez Martinez
3757
Lorena Menéndez-Arango Estévez
3761
Xavier Aliart Tarrida
3764
Pere-Andreu Ubach de Fuentes
3765
Erwan Fressinaud Mas de Feix
3766
Sílvia López Rodríguez
3778
Ismael Bentieb Mestre
3780
Bru Pellissa i Vaqué
3789
Denís Rodríguez Aranda
3793
Cristina Tarifa Dotras
3796
Jean-Jacques Guitard
3800
María Eichmann Diago
3810
Francecsc Eguia Corral Francesc
3816
Xavier Serra Picamal
3820
Mireia Sanesteban Domènech
3822
Carles Muntet Jürgens
3827
Paul Doniol-Valcroze
3828
Luis Miguel González Rosales
3834
Gilbert Cortecans Estany
3836
Jordi Arumí Domínguez
3838
Albert Piera Beltran
3845
Ferran Sant Granados
3848
Jordi BascuÑana i Boix
3857
Luis Miguel Gonzalez Rosales
3871
Isabelle Thiberville
3873
Josep Lluis Martínez Caminal
3883
Jean-Pierre Giroudon
3889
Grisel.la Figueras Bolet
3893
Albert Roig i García
3897
Guillem Sorribes Bosch
3898
Antonio Garcia-españa Monsonis
3902
Antonio Algarín Varela
3917
Montserrat Pallach Pardo
3920
Borja Morera Goberna
3921
Marc Matarrodona Riera
3928
Joan Martinez Bofill
3938
Guillem-Oriol Merino Martínez
3940
Marc Povill Montserrat
3949
Marta Ollich i Castanyer
3964
Fabien Neuenschwander
3966
Joan Xavier Pellisa Pujades
3969
Jacint Comelles Garcia
3974
Cristina Roca Jiménez
3975
Luna Del Puerto NÚÑez
3978
Alfonso Ortega Jiménez
3990
Esteve Vivó Boixader
3998
Óscar Purqueras López
4003
Sergi Balaguer Herrero
4007
Albert Lozano Anglada
4011
Ona Corominas Calbet
4018
Ivan Gimbernat Alemany
4021
Sergio Hernandez Gomez
4024
Sebastien Merle (lpo-Bfc)
4025
Adrián Cuevas Miravete
4029
Jordi Domenech Gimeno
4032
Òscar González Rivas
4035
Cerm- Centre D'estudis Dels Rius Mediterranis
4037
Parc Natural Cap de Creus
4041
Karl Randolf Bo Bauer
4047
Bartomeu Mas i Ginesta
4054
Pedro Alvaro Acevedo
4055
Josep M Alcoverro Pedrola
4059
Bérenger Remy (cccgs Opérateur N2000)
4086
Camp D'aprenentatge Vall de Boí
4091
Albert Subirà Castañé
4100
Josep Ramon Roca Rosell
4105
Joan Pere Pascual Díaz
4108
Xavier Pedrol Medialdea
4112
Roger Alsina Aumatell
4113
Antoni Armengol i Coll
4116
Antoni Sanllehí Bitrià
4120
Marina Garcia Larrey
4121
Daniel Garcia de La Serrana
4127
Isaac Castilla Bantolrà
4136
Blondina Permanyer Ullar
4146
Alèxia Escudero Ribó
4153
Cristina Serradell Soberanas
4157
Isabel Darnell Martín
4160
Marta Barnadas Serinanell
4171
Carles Bermejo Pradell
4174
Josep Torrento Marselles
4179
Luis Montalvo Espinosa
4194
Ramon Llaugí Ròdenas
4198
Eladi Sanmartí Sánchez
4203
Llorenç Gallego Mateu
4219
Joaquim Galceran Galceran
4224
Fernando Alabau Fuentes
4225
Álvaro García Rio-Miranda
4227
Josep Martinez Cardila
4234
Jordi Parpal Servole
4249
Toni Hernández-Matías
4254
Albert Gómez i Llauger
4268
Segimon Rovira Comas
4273
Raül Escandell Preto
4274
Krishna Sivillà Rubio
4284
AndrÉs Requejo De Las Heras
4297
Joan R Guàrdia Gramage
4298
Antonio Torrijo Pardos
4317
Jordi Coderch de Lassaletta
4338
Diana Escudero Navarrete
4354
Josep Ramón Moreno Vives
4365
Alberto García Balmaseda
4368
Albert Alemany Capella
4382
Jean Charles Combara
4387
Sergio de Cózar García
4388
Laura Muñoz Campanyà
4391
Núria Briansó Montoro
4394
Pere Josep Jiménez Mur
4414
Reichardt Josep Maria
4422
Jacob González-Solís Bou
4423
Miguel Ángel Redondo
4424
Núria Padrisa Rovira